Saint Seiya PBF
Przyszli rycerze i wojownicy!

Bogowie udali się na spoczynek. Los krain jest w naszych rękach. Szykuje się długa wyprawa, w której udział biorą wszyscy aby odkryć tożsamość tajemniczego obiektu.

Dołącz do wyprawy i pokaż, że jesteś godzien przywdziania zbroi.

IndeksIndeks  FAQFAQ  SzukajSzukaj  RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  

Share | 

XIII wiek

Go down 
AutorWiadomość
Vai
Admin
Admin

Dołączył/a : 07/01/2008
Liczba postów : 363

PisanieTemat: XIII wiek   Wto Mar 10, 2009 7:13 pm

Tematem będzie XIII wiek.
Wszyscy wiedzą o co chodzi. Założony w porozumieniu z Sakrą. Prosiła by pisać pytania odnośnie nowej ery. Każdy więc, co ma jakieś ale, lub czuje, że za mało wie, niech tu dorzuci swoje trzy grosze. Nie krepujcie się.

1. Czy jest ta zmiana epoki konieczna?
2. Co ma wnieść? Jaki efekt?
3. Czy nie da się tego efektu uzyskać w inny sposób?
4. Od czego zależny uzyskanie tego efektu w inny sposób?
5. Czy wniesione utrudnienia (nie oszukujmy się) nie zniechęcą graczy? Szczególnie tych nowych, którzy wpadają na forum by pograć w takie SS jakie widzieli w anime. Co ci gracze zastaną?
6. Czy podniesienie poziomu rozgrywki (nie oszukujmy się) nie spowoduje odpływu graczy, którzy nie sprostają wymaganiom? Czy zostało to wzięte pod uwagę?
7. Czy zapytano graczy co myślą o takim rozwiązaniu w przyszłej erze?
8. Czy wymagane będzie korzystanie z języka zarchaizowanego?
9. Kto ogarnie wszystkie strefy wpływów?
10. Czy zapowiadany wstęp do ery będzie równie dobry jak szumnie zapowiadany?
11. Czy na nową erę będą przygotowane już:
system ataków do końca (wywalone te teksty z sierpnia w stylu: "jak wrócę to dam resztę")?
12. ataki od wszystkich zbroi?
13. wszystkie opisy frakcji?

Obawa (może nieprzyzwoita, ale...)
14. Czy przypadkiem nowa era nie będzie spełnieniem ambicji i marzeń twoich Sakro? te mangi historyczne...
15. Czy nie chcesz sobie na tym forum SS zrobić po prostu coś co by podchodziło ci pod inny klimat?

Nie jestem pewien czy wszystko. Myślę, że wszyscy chętnie się dowiemy co nieco na ten temat.
I jeszcze osobiście: jakoś tak chyba wolałbym, aby uniknąć tego XIII wieku... spróbować można.

edit: pozwoliłam sobie przypisać numerki pytaniom - Sakra
Powrót do góry Go down
Gość
Gość

PisanieTemat: Re: XIII wiek   Wto Mar 10, 2009 8:38 pm

Ad1.
Nie jest konieczna. Ale może być ciekawie. Zmiana czasu wnosi wiele nowych możliwości. Choćby odegranie wydarzeń znanych nam z kart historii pooprzez odniesienie do świata SS. Historyczne postacie jako Rycerze Zodiaku? jestem za. Byle by nie oznaczalo to hiperznajomości historii co do dziesięcioleci itd. Nie zapominajmy że jest to zabawa. Poza tym, jestem przeciwny nieakceptowaniu karty tylko dlatego że np ktoś chce mieć postać z Ameryki południowej. Owszem, musiałby to dobrze uargumentować, ale nie uważam tego za niemożliwe.

Ad 2. Jak wyżej. Myślę że chodzi o świeżość.
Ad 3. Gra w czasach obecnych z większym nastawieniem na swobodę rozgrywki i zwracaniem uwagi na sugestie graczy.

Ad 5. Jest to możliwe, ale z drugiej strony wiele zależy od przystępnego wyjaśnienia i postawy przyjaznej graczowi postawy administracji, co z kolei nie oznacza akceptowania łamiania regulaminu. Myślę bardziej ootwartości i elastyczności na elementy wprowadzane do rozgrywki przez graczy.

Ad6. Własnie nie... Ty robisz to pierwszy Vai. I to jest coś co powinno się tu trochę zmienić. Bo na razie to gracz jest tym złym co o wszystko ma pretensję. A przecież wielu z nas ma nowe pomysły i oferuje swoją pomoc.

Ad7. Kwestia Języków, a także znajomości imion i nazwisk z tamtego okresu również mnie niepokoi. ochodzi przecież proces powstawania nazwisk, który dopiero co się rozpoczynał w niektórych rejonach. Wielu graczy będzie miało z tym spory problem.

Ad8. Strefy wpływów.. Mam tu na myśli nie tylko wpływy Bogów ale też wpływy polityczne poszczególnych krajów. Poza tym, jeśli weźniemy pod uwagę Bogów innych wierzeń, dochodzą inne nacje. i Kwestia czy np Tartar i np Xibalba to te same wymiary mające tylko inne nazwy? Podobnie z Bogami różnych kultur.

Ad9.Wstęp do nowej Ery jest potrzebny w każdym wypadku wydaje mi się.

Ad10.
Zbroje i zmodyfikowane ataki również nie dają mi spokoju. Mam nadzieje że nie bedzie sytuacji w której gracze z danej frakcji wciąż przy rozpoczęciu ery będą mieli ataki w starym systemie..

Moje wątpliwości budzi jeszcze:
- 8zmysł w nowej erze i jego powiązanie ze strefami wpływów innych nacji i kultur (nie tylko Posejdon, Hades, Sanktu i Hera)
Powrót do góry Go down
Sakra
VIP
VIP

Dołączył/a : 13/10/2007
Liczba postów : 1364

PisanieTemat: Re: XIII wiek   Wto Mar 10, 2009 10:30 pm

Odpowiedzi z mojej strony mogą częściowo się pokrywać z tym co Graf napisał, ale to dlatego iż postanowiłam odpowiadać po kolei na każdą rzecz z każdego posta.
Vai napisał:
1. Nie jest konieczna, jest jedną z możliwości. Czy brak zmiany jest wymagany?
2. Ma wnieść świeżość, nowość. Ma wnieść klimat minionej epoki. Ma stworzyć wizję przeszłości przed akcją w serii. Ma dać szanse graczom na oddziaływanie w minionej historii. Ma pozwolić im kształtować stosunki panujące między frakcjami. Ma dać im możliwość odgrywania w innym środowisku. itd.
3. Świat SS jest alternatywnym światem do naszego z pewnymi różnicami. Inny sposób zmieniałby obraz tej rzeczywistości i odchodził od serii. Nie byłoby to już SS a coś zupełnie innego. Przyszłość można malować na wiele sposobów, lecz rozwiązania zawsze pochodzą te z wniosków "w przeszłości ktoś wygrał", nie oznacza to iż inne ery będą zawsze w przeszłości bądź w pseudoteraźniejszości. Inny sposób przyszedł mi właśnie na myśl - sposób jeszcze bardziej kontrowersyjny, który wolę najpierw przedstawić adminom i z nimi omówić niż dawać jakiekolwiek nadzieje i aluzje do niewiadomej.
4. Od tego czy będzie spójny z światem wykreowanym przez Kurumadę. Od możliwości adminów. Od zainteresowania graczy. To są podstawowe rzeczy mające na to wpływ.
5. Jeśli przez utrudnienia masz na myśli fabułę - zastaną ją dobrze opisaną i zorganizowaną, tak więc po zapoznaniu z regulaminem i podstawowymi tematami nie będą mieć żadnych problemów. Jeśli chodzi o mechanikę, każdy z tematów będzie zorganizowany i podzielony w sposób taki jak w tematach o zbroje - poza tym będą mieli pomoc innych graczy i adminów. W razie zaś jakiś pytań na które nie będą mieli odpowiedzi nigdzie zawsze będą mogli napisać w temacie z pytaniami. To forum będąc nastawione na wieczne odgrywanie Seiyi miałoby krótkie życie, nikłe możliwości rozwoju i byłoby jednym z wielu - tym bardziej w niektórych aspektach mniej atrakcyjnym ze względu na bardziej zaawansowany system mający na celu stworzenie swojego wojownika od praktycznie zera - zwykłego człowieka. Ktoś, kto chce odgrywać przepaka szybko się i tak by znudził tym forum i odszedł pozostawiając za sobą "dziury" fabularne i brutalnie mówiąc - po prostu zaśmiecając w ten sposób forum. Innymi słowy, odmienność tego forum ma zapewnić zainteresowanie graczom nie tylko tym którzy są nowi ale także graczom starszym.
6. Podniesienie poziomu spowoduje kilka rzeczy: a. redukcje dzieci neo, b. rozwój kreatywności graczy, c. zwiększenie oddziaływania graczy na fabułę, c. zainteresowanie współtworzeniem samej rozgrywki jak i forum przez graczy. Czy na innym forum, na którym dostałbyś od razu zbroje i powiedzianoby ci "masz atakuj diamentowym pyłem do woli" tworzyłbyś tego typu tematy?
7. Gracze mieli świadomość od dłuższego czasu iż kolejna era będzie inna, oraz że będzie dziać się w czasach przeszłych. Admini nie zakazują wyrażania otwarcie swej opinii graczom. Cenzura forumowa działa tylko w drastycznych przypadkach wykraczających poza regulamin forum w celu eliminacji wulgarnego i niestosownego zachowania.
8. Odgrywanie postaci zależało zawsze wyłącznie od gracza. Sposób w jaki to robią nie interesuje adminów osobiście, jeśli spełnia podstawowe zasady na forum. Zasady te to "dialog, mysl i przekaz telepatyczny", każdy wie o co chodzi.
9. Każda frakcja będzie posiadać admina nad sobą opiekującego się nią. Admin każdej frakcji opiekuje się graczami ze swojej frakcji. Admin danej frakcji będzie mieć obowiązek śledzenia na bieżąco przygód prowadzonych przez gracza jego frakcji (wyjątek - zbyt duża liczba przygód jakiejś frakcji - inny admin może mu w tym pomóc)
10. Zapowiadany wstęp będzie posiadał wymieniane wcześniej rzeczy takie jak: wprowadzenie ogólnej sytuacji historycznej Europy, Afyki i Azji; odkrycia geograficzne; odkrycia techniczne; brak wiedzy geograficznej; brak wiedzy technicznej. A także jakieś dodatkowe założenia obowiązujące specjalnie w danej erze.
11.12.13. W miarę możliwości będą w większości dokończone. Część niestety muszę robić samodzielnie, gdyż ostatnio tylko na Nikę i Sagę można liczyć XD
14. Myślę, iż zapomniałeś o tym jakie są moje ambicje wobec tego forum. Ambicje Sakry: stworzenie systemu SS odzwierciedlającego w najlepszym i w marę pozbawionym zawiłości stopniu świat stworzony przez Kurumadę w którym dzieje się akcja Saint Seiyi.
Zapominasz jeszcze o takiej rzeczy - jestem elektrykiem z zainteresowaniami historycznymi, a nie humanistą z zainteresowaniami historycznymi. Co to ma do rzeczy? Otóż to iż to jest moje hobby a nie spaczenie zawodowe. Moje hobby pomaga w przekształceniu obecnego świata w świat SS.
Podstawowa rzecz o której należy pamiętać - SS jest serią nawiązującą do historii i kultury wielu krajów a w szczególności krajów regionów basenu morza śródziemnomorskiego.
15. Odpowiedź na to znajdziesz wyżej w "ambicji Sakry".

Vai, nie będzie tak źle a nawet pomoże to graczom wejść w klimat panujący we frakcjach w czasach późniejszych - gdyż są to hermetycznie zamknięte środowiska
GrafNaStyk napisał:
7. Kwestia języków jest o wiele lepiej rozwiązana w czasach dawnych niż współczesnych. Wiąże się to z językiem 'uniwersalnym', jako iż ta epoka była epoką uniwersalizmu - w czasach późniejszych jest o wiele więcej zmian kulturowych i językowych jakie powinny mieć większy wpływ na serię. Tak więc z tej strony może to być ułatwieniem dla graczy.
Imiona - wystarczy poszukać na odpowiednich stronach bądź przekształcić na staro brzmiące i tyle wystarczy. Kwestia nazwisk - jest ogólnie łatwo rozwiązywalna w SS, jako iż osobnicy nawet w czasach współczesnych byli ich pozbawieni, jako iż w jakiś sposób od dziecka byli wychowywani z dala od świata gdzie nie było im to potrzebne. Kwestia nazwisk jest niezwykle łatwo rozwiązywalna jeśli zamienić ją na miejsce pochodzenia, bądź otrzymany w czasie rozgrywki jakiś przydomek. Tak więc o ile postać nie pochodzi z jakiegoś ważnego rodu to nazwiska raczej będą zbędne - tym bardziej iż niewiele osób ze znaczących rodów trafia do odciętych środowisk (można to porównać do sposobu w jaki Wiedźmini zdobywali swoich uczniów). Co innego natomiast we frakcji Hery i Asgardzie - tu mogą być częstsze wyjątki i częściej pojawiać się nazwiska.
8. Wpływy poszczególnych nacji będą na początku opisane w wstępie do ery. Ponadto w komentarzu do forum pojawiać się będą co jakiś czas ważniejsze wydarzenia na świecie, które mogłyby mieć wpływ na nastawienie postaci i pokazać co się zmienia w ich otoczeniu, w świecie zwykłych ludzi.
Co do kwestii bogów - film z Lucy może wyjaśniać sporo, gdy Atena tłumaczy zachowanie innych bogów względem niego. Oznacza to iż inni bogowie istnieją na innych regionach. Mamy także przykład Odyna. Nie był on utożsamiany w serii z Zeusem stąd też wniosek jasny - są inni bogowie którzy mają władzę nad innymi planami. Tak samo więc i świat podziemny może mieć swoje inne 'plany' będące pod władzą innych bogów, zaś liczba podziemnych mieszkańców świadczyć może o ich strefie wpływów na powierzchni.
10. Też nie chcemy by gracze posiadali ataki w starym systemie
11. 8 zmysł działa tak samo we wszystkich regionach - jest on 'świadomością po śmierci' dzięki której dusza chroni się przed kontrolą z zewnątrz i jest niezależna.

Największy zbiór polskich fików SS na sieci!
Czytaj, pisz i dziel się!
Powrót do góry Go down
Vai
Admin
Admin

Dołączył/a : 07/01/2008
Liczba postów : 363

PisanieTemat: Re: XIII wiek   Sro Mar 11, 2009 7:52 pm

Jeżeli ktoś myślał, miał nadzieję itp... że to ja ją przegadam - :PP

No dobra, jeszcze jedno:
Stambuł. Rozumiem, że akcja w nim trwała coś około 3/4 roku kalendarzowego na nowa rachubę?
Powrót do góry Go down
Sakra
VIP
VIP

PisanieTemat: Re: XIII wiek   Sro Mar 11, 2009 8:57 pm

Rok kalendarzowy jest systemem przyjętym od nowej ery i jeśli się sprawdzi będzie działać w kolejnych erach
mamy nadzieję, że doda on dynamiki w rozgrywce na forum
w erze obecnej nie funkcjonuje

Powrót do góry Go down
Remus
Admin
Admin

Dołączył/a : 22/01/2008
Liczba postów : 416

PisanieTemat: Re: XIII wiek   Sro Mar 11, 2009 9:04 pm

Ogólnie to nie jestem za tym, aby przenieść się w XIII wieczny świat.
A szczegółowo to zaraz wszystko wyjaśnię:
Czy zmiana jest wymagana? Oczywiście, że nie jest. Zmiany są dobre, ale pod warunkiem jeśli to są zmiany na dobre. Nowość, świeżość, kreatywność oraz więsze pole do popisu da nam nowa frakcja, która jak mi się wydaje jest kluczową zmianą w nadchodzącej erze.
Nie wydaje mi się również zbytnio, że zaciekawi to nowych graczy, którzy najczęściej bazują na SS. Opis każdej z frakcji jest jak najbardziej wskazany, lecz ośmielę się stwierdzić, że mało kto zwróci na to swoją uwagę. Dlatego stanowczo popieram Vaia - utrudnienie rozgrywki na forum nie będzie służyło graczom. Im więcej zmian i rozbudowy tym więcej komplikacji i zawiłości.
No to tyle. Niezbyt podoba mi się ten pomysł, ale cieszę się, że są stawiane jakiekolwiek możliwości w celu udoskonalenia tego forum.
Powrót do góry Go down
Sakra
VIP
VIP

PisanieTemat: Re: XIII wiek   Sro Mar 11, 2009 10:08 pm

co do opisu każdej z frakcji - ona akurat nie ma nic wspólnego z rozbudową, zmianami oraz komplikacjami i zawiłościami
gdyż tworzone one są z myślą o sformułowaniu pisemnie praw jakie każdy kto bazuje na SS powinien znać doskonale sam, w celu ich przestrzegania przez tych, którzy o nich zapominają

masz rację pisząc o nowej frakcji jako kluczowej zmianie - ta jednak zmiana jest zmianą 'stałą' nie dotyczącą ery samej w sobie

admini dzięki wprowadzeniu XIII wieku w IV erze mają wielkie pole do popisu, masę pomysłów na erę, jej akcje i zawiłości oraz wątki
a także dzięki temu posiadają wytyczoną drogę, która ułatwi im działanie i połączenie ze sobą zdarzeń i różnych wątków

masz rację pisząc iż zmiany są dobre pod warunkiem iż są one na dobre - jednak nie oznacza to, iż wprowadzenie XIII wieku zalicza się jako 'zmiana na złe' czyż nie?

trzeba patrzeć na utrudnienia pod wieloma kątami, z punktu widzenia gracza jak i admina, wydaje mi się iż przeniesienie następnej ery w przeszłość pozwoli poczuć graczom klimat historii o jakim często się zapomina a który jest ważny
można w ten sposób zapobiec odwołaniom 'jego nauczycielem był słynny złoty rycerz wodnika Camus', 'był on potomkiem samego Shiryu', 'duch rycerza feniksa Ikkiego przemówił do niego' etc.
wydaje mi się, iż danie graczom szansy na stanie się 'przodkami' jest także atrakcyjną możliwością na grę

Powrót do góry Go down
Remus
Admin
Admin

Dołączył/a : 22/01/2008
Liczba postów : 416

PisanieTemat: Re: XIII wiek   Czw Mar 12, 2009 4:01 pm

Co do opisu frakcji to miałem na myśli, to, że mało kto będzie chciał tam zaglądać, więc nie dowie się jakie zasady będą w XIII wieku.
Ale to już pominę, bo wpadł mi do głowy inny pomysł. Jeśli admionom brakuje pola do popisu, to jedną z możliwości, może być chociażby wiek XXX. To był by kompletnie nowy, jeszcze przez nikogo nie odkryty świat - wtedy mamy nieograniczone możliwości. Wszystko można by było zacząć od początku. Nie będzie tu brakowało ani nowości, świeżości, kreatywności. Każdy będzie mógł dać się ponieść swojej wyobraźni i wyimaginować swój świat.
Pomysł wydaje mi się być ciekawszy, choć może trudniejszy do zrealizowania.
Powrót do góry Go down
Saga
VIP
VIP

Dołączył/a : 10/03/2007

PisanieTemat: Re: XIII wiek   Sob Mar 14, 2009 1:36 pm

Właśnie chodzi o to Remus ,że nie może być tak ,że każdy będzie miał swój świat.Bo doszło by do tego ,że ktoś mógłby pisać ,że w XXX wieku są dinozaury i wogóle ludzkość się uwsteczniła a ktoś inny ,że akcja nie dzieje się już na ziemi tylko na marsie bo technologia już na to pozwala.Nawet gdyby era była w XXX wieku to i tak musiałby ten wiek zostać opisany przez podstawowe wytyczne ,których gracze musieliby się trzymać.Dlatego możliwości i tak byłyby ostatecznie ograniczone.

VIP
VIP

PisanieTemat: Re: XIII wiek   Sob Mar 14, 2009 9:20 pm

tak jak Saga napisał

wątek jest po to, by przedstawił realia jakie funkcjonują w danej erze - by podał wytyczne
by gracze wiedzieli czym się sugerować i w jaką stronę rozwijać wyobraźnię nie tworząc - każdy swojego własnego indywidualnego świata - gdyż wtedy powstałby chaos i każdy admin albo uciekłby z takiego miejsca XD albo wszystkich zbanował w akcie desperacji

Powrót do góry Go down
Sponsored content

PisanieTemat: Re: XIII wiek   

Powrót do góry Go down

XIII wiek
Powrót do góry 
Strona 1 z 1
 Similar topics
-
» Płomienny Kapitan, Portgas D. Ace
» Zajęte wizerunki